Cihaz Ekleme İşlemleri

Sonlogger'a cihaz ekleyebilmek için öncelikle Sonlogger yazılımını indirip kurulumunu tamamlamış olmanız gerekmektedir. Kurulum dokümanını inceleyerek kurulum işlemini yapabilirsiniz. Daha sonra SonicWall cihazınızdan Sonlogger'a log yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz.


1 - SonicWall Cihazından Log Yönlendirme

SonicWall arayüzüne girdikten sonra "Manage" sekmesine tıklayınız ardından sol tarafta bulunan menüden "Log > Syslog" menüsüne gidiniz. Daha sonra açılan sayfanın alt kısmında bulunan "Add" seçeneğine tıklayınız.

Responsive image

Açılan pencerede, daha önceden Sonlogger ip adress objesi tanımladıysanız "Name or IP Address" kısmından tanımladığınız IP adresini seçiniz. Daha önce IP adres objesi tanımlamadıysanız "Create new address object..." seçeneğine tıklayınız.

Responsive image

"Create new address object..." seçeneği ile ilerlediyseniz yeni bir pencere daha açılacaktır. Açılan bu pencereye Sonlogger için gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki örnek resimdeki gibi gerekli alanları doldurduktan sonra "OK" seçeneği ile bu pencereyi kaydedebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu pencerede dolduracağınız alanlarda özel karakter kullanamazsınız. 
Gerekli bilgileri sadece harf ve rakamlardan oluşacak şekilde doldurunuz.
Responsive image

"Add Syslog Server" penceresine geri döndükten sonra gerekli alanları aşağıdaki örnek görsele uygun olarak doldurunuz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra "OK" seçeneği ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu pencerede dolduracağınız alanlarda özel karakter kullanamazsınız. 
Gerekli bilgileri sadece harf ve rakamlardan oluşacak şekilde doldurunuz.
Responsive image

Bu adımları görsellerdeki örneklere uygun şekilde tamamladıktan sonra SonicWall cihaz arayüzünde yapılması gereken işlemler başarılı olarak tamamlanmış olacaktır. Bundan sonraki işlemler için Sonlogger yazılımının arayüzünü açabilirsiniz.


2 - Sonlogger'a Cihaz Ekleme

SonicWall cihazından log yönlendirme işlemi bittikten sonra aşağıdaki adımları izleyiniz.

  • "http://local_ip_adresiniz:5000" adresinde açılan web arayüzüne giriş yapınız.
  • "Cihaz > Cihaz Ayarları" sayfasını açınız.
  • "Kayıtsız Cihaz" sekmesi altında yönlendirdiğiniz cihaz görünecektir.
Responsive image

Cihazı Kaydet butonuna bastıktan sonra karşınıza bir pencere çıkacaktır. Lisans anahtarınız varsa bu penceredeki uygun alana lisans anahtarınızı giriniz. Lisans anahtarınız bulunmuyorsa "Deneme sürümü ile devam edin" seçeneğini işaretleyerek "Devam et" butonuna tıklayınız ve işlemi tamamlayınız.

Responsive image

Sonlogger Cihaz Ekleme Sonicw all Log Yönlendirme